10. Doroczna Wystawa SF „Camera”

W czerwcu 2020 r. przypada 10. rocznica powstania bolesławieckiego Stowarzyszenia Fotograficznego „Camera”. Tradycją już stała się prezentacja działalności stowarzyszenia podczas dorocznych wystaw w Muzeum Ceramiki. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, ponieważ po raz pierwszy wystawa przyjęła formę wirtualną – udostępniono ją w Internecie jako film. Swoje prace pokazują w nim: Paweł Brzezicki, Jarosław Cembrowicz, Magda Gałkiewicz, Stanisław Graczyk, Krzysztof Jędrzejczyk, Agnieszka Karczmarz, Paweł Kijewski, Krzysztof Łukasiewicz, Jerzy Paluszczyszyn, Andrzej Pękała, Maciej Piwowarczyk, Urszula Popielarz i Grzegorz Sidorowicz. Świat widziany przez obiektyw aparatu zaskakuje różnorodnością: ciekawym detalem, pięknym krajobrazem albo oryginalnym portretem. Zapraszamy do obejrzenia wystawy: link do filmu

SF „Camera” skupia obecnie około 50 pasjonatów fotografii. Głównym celem stowarzyszenia jest upowszechnianie fotografii jako dziedziny sztuki, popularyzacja wiedzy o fotografii, rozwijanie umiejętności i inspirowanie członków do twórczych działań.

W czasie 10 lat działalności stowarzyszenie zrealizowało wiele inicjatyw kulturalnych. Od początku funkcjonowania organizuje doroczne plenery fotograficzne (krajowe i zagraniczne), których efekty można zobaczyć na corocznych wystawach. Członkowie stowarzyszenia prezentują swój dorobek także na innych wystawach – indywidualnych i zbiorowych. “Camera” aktywizuje również lokalnych miłośników fotografii, zapraszając ich do uczestnictwa w konkursach, zarówno cyklicznych, jak i okazjonalnych, tematycznych. Realizuje otwarte spotkania miłośników fotografii, prelekcje i warsztaty, propagując między innymi zapomniane techniki fotograficzne. Wreszcie członkowie stowarzyszenia biorą udział w krajowych i międzynarodowych konkursach fotograficznych, gdzie nierzadko zdobywają główne nagrody.

Na kolejne lata działalności życzymy nowych twórczych pomysłów, realizacji ciekawych projektów i kolejnych sukcesów!

Aktualnosci

Ruszyły przygotowania do wystawy napoleońskiej

Muzeum Ceramiki rozpoczęło intensywne przygotowania do wystawy o tematyce napoleońskiej, planowanej na wiosnę przyszłego roku. Przeprowadzane są kwerendy w instytucjach posiadających zabytki z okresu wojen napoleońskich, ze szczególnym uwzględnieniem zabytków archeologicznych pozyskanych w wyniku badań pól bitewnych. Bolesławieckie muzeum przygotowuje na ekspozycję również własne eksponaty. Wśród nich znajduje się kolekcja kilkudziesięciu pocisków armatnich z przełomu XVIII/XIX w. Część z nich przed umieszczeniem w gablotach musi zostać poddana zabiegom konserwatorskim. Jednym z najważniejszych elementów ekspozycji będzie wirtualna makieta miasta pokazująca wydarzenia okresu napoleońskiego z wykorzystaniem multimediów.

Wystawa jest realizowana w ramach projektu „1000 lat Górnych Łużyc – ludzie, grody, miasta”, który ma na celu badanie i popularyzację historycznego i kulturowego dorobku pogranicza śląsko-łużyckiego. Muzeum Ceramiki zajmuje się w nim epoką wojen napoleońskich. Obok wystawy czasowej planowana jest organizacja historycznej rekonstrukcji bitwy nad Bobrem oraz wznowienie wydanego w 2012 r. komiksu „Bolesławieckie epizody wojen napoleońskich” w 4 wersjach językowych: polskiej, niemieckiej, angielskiej i francuskiej. W Bolesławcu odbędzie się także konferencja popularno-naukowa podsumowująca międzynarodowe przedsięwzięcie.

Projekt finansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Polska – Saksonia 2014-2020. Oprócz Muzeum Ceramiki biorą w nim udział: Landesamt für Archäologie Sachsen (partner wiodący), Museum Bautzen, Große Kreisstadt Zittau, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Euroregionalne Centrum Kultury i Komunikacji w Pieńsku.